Czy drukarki kolorowe są droższe w utrzymaniu?

W większości biur można spotkać się z monochromatycznymi drukarkami, a tłumaczone jest to zazwyczaj oszczędnością. W wielu miejscach utarło się, że drukarki oferujące wydruki w kolorze same w sobie są drogie, a koszty ich utrzymania przekraczają określony budżet. Stwierdzenie to jest częściowo prawdziwe, jednak nie całkowicie. Jeżeli mowa o klasycznych drukarkach atramentowych, to porównując wydruk kolorowy a monochromatyczny, można dostrzec ogromny rozstrzał kosztowy na niekorzyść wydruku kolorowego. Jednak obecnie coraz więcej firm decyduje się na drukarki laserowe.

Czy koszt utrzymania kolorowych drukarek laserowych jest znacznie wyższy niż w przypadku modeli monochromatycznych?

Tak naprawdę koszt eksploatacji urządzenia zależy w dużej mierze od jego modelu. Wielu producentów wypuszcza na rynek tanie modele, do których materiały eksploatacyjne osiągają zawrotną cenę. Aby tego uniknąć, należy dobrze zastanowić się nad wyborem i sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych, a najlepiej zdecydować się na zakup od specjalisty, zajmującego się sprzedażą drukarek. W przypadku przedsiębiorstw i biur na wyposażeniu zazwyczaj znajduje się drukarka laserowa. Jest to spowodowane dużą wydajnością tego rodzaju drukarek, a także stosunkowo niskimi kosztami eksploatacyjnymi, co przy dużej ilości wydruków jest ogromnie ważne.

W drukarkach atramentowych koszt wydrukowania kolorowego zdjęcia wynosił około dziesięciu złotych, podczas gdy jedna strona tekstu kosztuje w okolicach 10 groszy. W przypadku laserowego odpowiednika jednostronny wydruk w kolorze kosztuje około 32 groszy, podczas gdy monochromatyczny wydruk laserowy kosztuje około 8 groszy. Jak widać, w przypadku drukarek laserowych różnica również jest, jednak nie tak znaczna, jak ma to miejsce przy drukarkach atramentowych.

Porównując drukarki kolorowe i monochromatyczne, można stwierdzić, że utrzymanie tych pierwszych jest nieco droższe. Jednak warto brać pod uwagę fakt, że ceny różnią się w zależności od rodzaju drukarki. Jeżeli dane przedsiębiorstwo pracuje wyłącznie na dokumentach tekstowych, nie ma konieczności kupowania drukarki kolorowej. Jeżeli jednak konieczne jest drukowanie różnego rodzaju wykresów i projektów, drukarka kolorowa jest niezbędna.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »