Norma DIN czyli poziomy bezpieczeństwa w niszczarkach

Niszczarka to urządzenie, które ma za zadanie zabezpieczyć dane znajdujące się na papierze, przed dostaniem się w niepowołane ręce. Gdy mamy je na komputerze, to dostępu do nich strzeże odpowiednie oprogramowanie, jednak tych wydrukowanych nie możemy tak po prostu wyrzucić. W związku z tym w biurach powszechnie korzysta się z niszczarek. Skąd jednak możemy wiedzieć, czy ta, na którą się zdecydujemy zagwarantuje bezpieczeństwo?

Czym jest norma DIN?

Pod pojęciem normy DIN kryje się powszechnie uznana norma, która wskazuje na to, jak dokładnie dane urządzenie niszczy dokumenty, czyli jaki stopień poufności zapewnia. Na podstawie tego parametru dowiemy się, czy wybrane urządzenie spełni oczekiwania. Za opracowywanie najnowszych norm DIN odpowiada Standards Committee for Information Technology and Applications. Urządzenia biurowe muszą spełniać określone wymagania. Warto więc dokładnie zadawać sobie sprawę z tego, z jakimi dokumentami pracujemy i w jaki sposób powinny one być niszczone.

Norma DIN określa obecnie poziom precyzji niszczenia, a tym samym bezpieczeństwa aż na siedmiu poziomach. Klasa niszczenia dokumentów określana jest w następujący sposób:

  • DIN1-P1 – stosuje się przy dokumentach mało ważnych, szerokość ścinka jest mniejsza lub równa 12 mm, zaś powierzchnia ścinka nie przekracza 2000 mm2.
  • DIN2-P2- korespondencja wewnętrzna, szerokość ścinka jest mniejsza lub równa 6 mm, zaś powierzchnia ścinka nie przekracza 800mm2.
  • DIN3-P3- dokumenty poufne, szerokość ścinka jest mniejsza lub równa 2 mm, natomiast powierzchnia ścinka nie przekracza 320mm2.
  • DIN4-P4 – dokumenty szczególnie poufne, szerokość ścinka wynosi 6 mm, natomiast powierzchnia ścinka nie przekracza 160mm2.
  • DIN5-P5 – dokumenty zawierające tajne informacje, szerokość ścinka wynosi 2 mm, natomiast powierzchnia ścinka nie przekracza 30mm2.
  • DIN6-P6- dokumenty zawierające szczególnie tajne informacje, szerokość ścinka jest mniejsza lub równa 1mm, natomiast powierzchnia ścinka nie przekracza 10mm2.
  • DIN7-P7- dokumenty ściśle tajne, szerokość ścinka jest mniejsza lub równa 1mm, natomiast powierzchnia ścinka nie przekracza 5mm2.

Wypożycz odpowiedni sprzęt dla swojego biura

Specjaliści z firmy Profixer zajmującej się sprzedażą i wynajmem urządzeń biurowych, doskonale znają normy stosowane w przypadku niszczarek. Jeśli więc nie masz pewności, jakie urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie, możesz zdać się na ich profesjonalną pomoc.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »