Toner oryginalny czy zamiennik?

Zakup drukarki to poważna inwestycja, która nie kończy się jedynie na nabyciu samego sprzętu. Eksploatacja drukarki wymaga regularnego uzupełniania tonerów niezbędnych do pracy urządzenia. Producenci zachęcają nas do używania oryginalnych tonerów, które często nie należą do najtańszych. Czy warto wybierać oryginały, kiedy na rynku pojawia się mnóstwo zamienników w korzystniejszych cenach?

Rodzaje tonerów

Wyróżnia się 3 rodzaje tonerów: oryginalne, zamienniki i regenerowane. Oryginalne tonery wytwarzane są bezpośrednio przez producenta drukarek, posiadają wszystkie niezbędne testy i licencje oraz są stuprocentowo dopasowane do przeznaczonego urządzenia. Stosując oryginały tonerów możemy liczyć na pełną bezawaryjność pracy i długi czas życia sprzętu. Minusem tych tonerów jest ich dosyć wysoka cena, dlatego też rynek wypełniony jest wieloma tańszymi opcjami. Zamienniki tonerów wytwarzane z nowych części różniących się od oryginałów, dlatego nie są opatrzone logiem producenta drukarki, lecz często ich jakość i wydajność jest porównywalna do tych oryginalnych. Trzecim rodzajem są tonery regenerowane, czyli używane pojemniki, które po wyczyszczeniu napełniane są ponownie proszkiem barwiącym, najczęściej ze starych tonerów. To właśnie one są głównym powodem awarii drukarek, a dokładnie bęben światłoczuły, który odpowiada za jakość druku, a w regenerowanych tonerach często nie jest wymieniany na nowy.

Ryzyko używania zamienników tonerów

Producenci tonerów przekonują, że jedynie oryginalne tonery są w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie drukarki. Wiele umów kupna zastrzega również, że używanie zamiennych wkładów może skutkować utratą gwarancji. Nieoryginalne tonery są tańsze, przez co odbiegają jakością od oryginałów. Gorsze zamienniki mogą powodować szybsze zużywanie się sprzętu, zanieczyszczanie go od wewnątrz oraz uszkodzenia. Różni się również jakość wydruku, zwłaszcza kolorowego i grafik. Jeśli jednak uda nam się znaleźć dobre zamienniki ze sprawdzonego źródła, to nie odczujemy większej różnicy ani w funkcjonowaniu drukarki, ani w standardzie drukowanego materiału. Wybór między tonerem oryginalnym lub zamiennikiem zależy więc jedynie od tego, jakimi środkami dysponujemy. Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup oryginałów, to jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja, lecz możemy również znaleźć zamienniki, które będą o połowę tańsze, a sprawdzą się tak samo dobrze.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »