W jaki sposób działają drukarki laserowe?

Drukarka laserowa jest dobrym wyborem, zarówno jeśli ma być ona użytkowana w domowym zaciszu, jak i w biurze. Cechuje się ona szybkim drukowaniem wielu stron, wydajnością oraz niezawodnością, ponieważ ze względu na wykorzystywaną technologię, dysza nie ulega zasychaniu. Jednak, w jaki sposób dzięki wiązce światła na papierze zostaje wydrukowany obraz? Jak działa tego typu drukarka?

Mechanizm działania drukarki laserowej

Proces drukowania zaczyna się od fazy przygotowawczej. Podczas niej drukarka laserowa łączy się z komputerem po to, aby pobrać informacje dotyczące tego, jak ma wyglądać strona. To tzw. bitmapowy obraz druku, który jest przechowywany przez pamięć urządzenia. Następnie te dane, właśnie za pomocą lasera, „wędrują” do ujemnie naładowanego bębna. Kiedy ten zaczyna się obracać sprzęt, kieruje w jego stronę wiązkę światła. Ma to na celu rozładowanie na powierzchni kartki danych punktów zgodnych z obrazem przechowywanymi w pamięci drukarki. Dzięki temu laser odwzorowuje na papierze to, co użytkownik może zobaczyć na podglądzie wydruku np. na laptopie czy też tablecie. Co ciekawe podczas pracy wiązka światła wykorzystuje ruchome lustro, po to, aby narysować obraz na cylindrze.

Chcąc zrozumieć to, jak działają drukarki laserowe, trzeba dodać, że dzięki temu, że bęben jest naładowany ujemnie a toner trafiający do bębna dodatnio, możliwe staje się ich połączenie. Oznacza to, że obraz zostaje naniesiony wyłącznie na te obszary na kartce, które są naładowane ujemnie. Papier przemieszcza się pod rolkami, a cząsteczki tonera zostają nanoszone na jej powierzchnię. Bęben jest mniejszy od kartki, więc ta czynność zostaje powtarzana parę razy. Następnym krok to utrwalenie obrazu. W tym celu strona musi przejść przez fuser, gdzie wałki dociskowe wprasowują toner w papier w temperaturze 200°C. Potem kartka zostaje przeniesiona do tacki odbiorczej i drukarka jest znów gotowa do pracy.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »