Jak szybko i sprawnie wykonać druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy jest jedną z nowoczesnych technologii, która umożliwia produkcję form drukowanych na folii, papierze, a nawet materiale banerowym. W druku wielkoformatowym najczęściej drukuje się banery reklamowe, plakaty, szyldy, tablice i wszystkie elementy, które mają niestandardowo duży rozmiar. Wydruk o dużym formacie wymaga także odpowiedniego przygotowania materiałów. Warto więc poznać zasady druku wielkoformatowego.

Przygotowanie plików do druku

By ułatwić zadanie drukarni, która zajmie się wykonaniem zlecenia, należy odpowiednio przygotować plik przed wysłaniem do druku. Wykonawca będzie mógł wówczas wybrać odpowiednie urządzenie drukujące i technikę druku. Większość drukarni udostępnia specyfikację techniczną, dzięki której szybko można wykonać zlecenie. Zazwyczaj plik powinien być w formacie PDF, a dodatkowo plik powinien być wysłany w rozmiarze docelowym. By ułatwić pracę drukarni, musimy pamiętać o przygotowaniu materiałów o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu unikniemy ponownego drukowania. Warto również pamiętać, że drukarnie pracują na palecie kolorów CMYK, a więc wysłany plik musi być wykonany w tej przestrzeni kolorystycznej.

Techniki druku wielkoformatowego

Drukarnie rozróżniają techniki, w jakich może zostać wykonany druk wielkoformatowy. Przede wszystkim zamawiający musi wiedzieć, w jakim miejscu będzie używać materiałów drukowanych – czy baner będzie znajdował się w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz. Warto zastanowić się, w jakim celu ma być wykorzystywany i kto jest odbiorcą treści. Technika mild solvent pozwala na uzyskanie druku o wysokiej rozdzielczości, na której widać najmniejsze szczegóły. Druk w tej technice jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, jednak nie radzi sobie on ze ścieraniem i promieniowaniem UV. Druk w technice hard solvent jest również odporny na warunki atmosferyczne, jednak podatny na uszkodzenia mechaniczne. Tę technikę wykorzystuje się między innymi do druku banerów i bilbordów. Jeżeli chcemy wykonać nadruk na szkle, drewnie lub innym sztywnym materiale, warto wybrać druk w technice UV.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »